3-4 latek

 

W CO SIĘ BAWIĆ Z DZIECKIEM 3-4 LETNIM?

 

         Dziecko potrzebuje wiele uwagi i zainteresowania ze strony osób dorosłych, rodziców, opiekunów. Kiedy maluch zaczyna coraz więcej postrzegać, rozumieć, potrafi już chodzić, trzeba bardzo często zmieniać jego aktywność, cały czas dostarczać mu nowych bodźców. W co bawić się z dzieckiem w domu?

 

         Często jest tak, że dorośli nie wiedzą, jak można bawić się w domu z dzieckiem, co można z nim robić, jakich bodźców mu dostarczyć, by było zainteresowane, nie nudziło się zbyt szybko. W każdym przypadku należy pamiętać o kilku zasadach - działalność proponowana dziecku powinna być różnorodna, nie może być zbyt monotonna, gdyż maluch nie jest w stanie skupić uwagi na czymś zbyt długo. Akcesoria, których chcemy użyć, czyli zabawki, książeczki powinny być kolorowe, ciekawe, mogą wydawać dźwięki, tak, by dziecko było zaciekawione.

Istnieje wiele form aktywności, które można z powodzeniem stosować w domu, będąc z dzieckiem. Można bawić się z nim, tworzyć prace plastyczne, przygotowywać proste formy teatralne.

         Wszystkie gry planszowe rozwijają nasze pociechy ucząc je nowych słów, kolorów, analizy wzrokowej, rozwijają zdolności motoryczne, wyobraźnię i kreatywność, a także stymulują pamięć wprowadzają w świat liczb i liter. Nie zapominajmy o tym jak fajnie można spędzać czas przy planszówkach w gronie całej rodziny. Trzeba jednak zwrócić uwagę od jakiego wieku są  gry.

         Można też tworzyć prace plastyczne, które rozwijają głównie motorykę dziecka. Do tworzenia prac plastycznych nie trzeba wiele materiałów, wystarczy to, czym dysponujemy w domu - rolki po papierze toaletowym, kubeczki po jogurtach, sznurek, guziki, makaron, włóczka, słoiki, pudełka po chusteczkach higienicznych, stare gazety i wiele innych przedmiotów codziennego użytku, których na pewno w każdym domu jest bardzo wiele. Możemy też wykorzystać artykuły spożywcze - różne ziarna, sól, mąkę. Jeśli do tego możemy zakupić materiały plastyczne takie jak papier kolorowy, gąbkę plastyczną, ruchome oczka do przyklejania, tekturę falistą, krepinę, farby, plastelinę, brokat, klej i wiele innych, gwarantowane mamy dobre efekty naszej pracy z dzieckiem na długi czas. Jednym z podstawowych materiałów ułatwiających pracę w domu jest masa solna, która przyda się do lepienia i tworzenia różnych przestrzennych kompozycji. Masa solna po wytworzeniu jest miękka i plastyczna, tak, że pozwala na lepienie różnych kształtów. Po wyschnięciu jest twarda, można pomalować ją farbami. W ten sposób powstają ciekawe prace, które można z dzieckiem często tworzyć, gdyż nie wymagają ani wiele nakładu pracy ani zbyt trudnych  i niedostępnych materiałów.

         Do przygotowania masy solnej potrzeba:

         1 szklankę soli,

         1 szklankę mąki

         pół szklanki wody

         Proporcje można zwiększać, jeśli chcemy robić więcej przedmiotów. Mąkę i sól wsypujemy do miski, powoli dodajemy wodę wszystko dokładnie mieszając aż powstanie jednolita konsystencja. Do masy solnej można dodawać różne kolory farb. Po ulepieniu przedmiotu i po jego wyschnięciu można także go pomalować zwykłymi farbami plakatowymi. Aby wysuszyć prace z masy solnej można pozostawić je do samodzielnego wyschnięcia, ale można także wstawić do piekarnika. Wtedy potrwa to krócej.

         Dzieci bardzo lubią tworzyć z masy solnej, dlatego też można lepić wszystko, na co tylko przyjdzie nam ochota. Masą solną można także oblepić np. słoik - powstanie dzięki temu ciekawy wazonik, który dziecko może potem samodzielnie ozdobić, np. koralikami, makaronem, słomkami pociętymi na kawałki, małymi guziczkami. Jak wykorzystać dostępne w domu przedmioty? Pudełka po jogurcie, po maśle, papier do pakowania prezentów, kolorowe wstążki, ozdoby do kwiatów - to wszystko możemy wykorzystać do zrobienia wielu ciekawych prac z naszym dzieckiem.

         Pudełko po margarynie z wieczkiem można pięknie oblepić kolorowych papierem do pakowania prezentów, dołożyć elementy zrobione ze wstążeczki, posypać brokatem, a błyskawicznie powstanie pudełko na skarby naszego dziecka.

Opakowania po jogurcie mogą posłużyć jako elementy ekologicznego robota, tułów można zrobić z butelki po wodzie, jako ręce i nogi posłużą właśnie wyżej wspomniane pudełka. Oczy można zrobić z niepotrzebnych guzików, włosy z kolorowej bibuły.

         Oprócz wykonywania prac manualnych z dzieckiem w domu można bawić się w wiele zabaw, gier. Jedną z nich jest zabawa, w której dwie osoby biorące w niej udział zamieniają się rolami. Mama na chwilę staje się córką, córka mamą. Mama zaczyna pokazywać, jak się bawi, bierze zabawki, ubiera lalki i misie, gotuje im obiad, zabiera na spacer itd. Córka do zabawy używa prawdziwych garnków, fartuszka, kosmetyków - udaje mamę. Jeśli w zabawie bierze udział chłopiec, także trzeba wczuć się w jego rolę, wziąć jego prawdziwe zabawki, zbudować garaż z klocków. Zabawa ta jest o tyle ciekawa, że nigdy nie zabraknie na nią pomysłów, ponieważ każdego dnia można odtworzyć zupełnie nową, inną sytuację z życia.

 


Komentarze:


Imię:

Treść komentarza:

Wybierz swój avatar:

Anonim Pan Pani Chłopiec Dziewczynka Geek Żartowniś Luzak Złośnik Zagubiony

Przepisz kod:


Dodaj komentarz