5-6 latek
ZABAWY DLA 5-6 LATKÓW
Zabawy dla dzieci są bardzo ważną codzienną aktywnością, która wszechstronnie wspiera rozwój psychiczny, emocjonalny i społeczny małego człowieka. Dzieci w tym wieku są ciekawe wszystkiego, co je otacza, zadają mnóstwo pytań, lecz z drugiej strony szybko dopada je nuda i ciężko im jest skoncentrować się na jednej czynności przez dłuższą chwilę. Rodzice powinni pamiętać, że najlepszą nauką dla dzieci w tym wieku jest zabawa.
Wybór zabaw i gier dla 5-6 latków:
Rodzice muszą zwracać uwagę, w jaki sposób ich pociechy spędzają czas wolny. Należy kontrolować, by maluch nie spędzał zbyt dużo czasu na np. biernym oglądaniu telewizora. Zadaniem rodziców powinno być zachęcanie pociech do zajęć rozwijających, odpowiednich do wieku i zainteresowań, poprzez dostarczenie pomysłów na ciekawe zabawy. Po pierwsze warto, by rodzice przypomnieli sobie zabawy z ich lat dzieciństwa. Niektóre zabawy nigdy się nie zestarzeją i nadal będą atrakcyjne dla dzieci, szczególnie jeśli poinformuje się dziecko, że rodzic dawno temu też się w taki sposób bawił.
Po drugie, wszystkie zabawy staną się niezapomnianym wydarzeniem, kiedy przyłączą się do nich rodzice, nawet jeśli będzie to zwyczajne kolorowanie. Wówczas zabawy dla pociechy będą nie tylko stymulowaniem rozwoju sntelektualnego i ruchowego, lecz także posłużą zacieśnianiu więzi z opiekunami. Ponadto warto zainwestować w interesujące gry edukacyjne dla 5-6 latków. Zakup takich gier nie będzie trudnym zadaniem, ponieważ ich wybór jest coraz większy. Na takie zakupy najlepiej zabrać dziecko, niech to ono samo zadecyduje, która gra jest fajna.
Samodzielne wymyślanie gier i zabaw dla dzieci wcale nie jest takie trudne, jak to się rodzicom wydaje. Można także poszukać inspiracji w Internecie, gdzie wiele stron dzieli się ciekawymi pomysłami na ciekawe i rozwijające spędzanie czasu. Oto trzy sposoby na wspólne spędzenie czasu:
Obserwowanie natury:
Pięciolatek jak i sześciolatek to obserwatorzy, którzy chcą jak najwięcej nauczyć się o świcie. Nasuwa się pytanie, jak rodzić może przedstawić dziecku świat natury? Wystarczy zabrać malucha na łąkę, ogrodu lub parku i razem poobserwować owady i ptaki. Mrówki, pająki, biedronki – szukajcie ich razem, zapytaj malucha, co one robią, jak wyglądają; daj mu aparat i każ zrobić zdjęcia. Spróbujcie złapać motyla, by przyjrzeć się mu z bliska. Zabierzcie ze sobą łopatkę, by poszukać owadów, które żyją pod powierzchnią ziemi. Zachęcaj dziecko, by wsłuchiwało się w dźwięk wydawany przez ptaki. Kup dziecku ilustrowaną książkę o owadach lub o ptakach; razem ją przeglądajcie, zadawaj dziecku pytania odnośnie ilustracji w niej zamieszczonych. Zajrzyjcie także do Internetu, by znaleźć ciekawe informacje o gatunkach zwierząt oraz kolorowe zdjęcia.
Fantastyczną również zabawą są tzw. „podchody”. Najlepiej bawić się w nią z całą rodziną - im więcej osób tym lepiej. Polega ona na tym, że jedna drużyna zostawia po sobie ślady a druga drużyna szuka pierwszej grupy. Na trasie poszukiwawczej są zostawiane wskazówki, którędy podążać oraz zadania do wykonania. Jest to zabawa bardzo czasochłonna i wymagająca ruchu na wolnym powietrzu. Uczy ona spostrzegawczości i rozwija myślenie.
Zgadywanie:
Wybierz sobie przedmiot i bez podawania jego nazwy opisuj go, najpierw ogólnie, potem bardziej szczegółowo. Zadaniem dziecka jest jak najszybsze odgadnięcie, jaki przedmiot opisujesz. Gdy dziecko prawidłowo zgadnie, jaki przedmiot miałaś/eś na myśli, ono samo wybiera przedmiot i go opisuje, a ty zgadujesz.
Rysunek:
Do tej zabawypotrzebna jest kartka papieru i kredki. Odwracasz się tyłem do dziecka, które rysuje na kartce głowę, potem zagina tak kartkę, byś nie mogła ujrzeć jak ta głowa wygląda. Następnie dziecko się odwraca, a ty rysujesz szyję i zaginasz kartkę, potem dziecko rysuje ramiona, następnie ty brzuch. Kiedy maluch dorysuje nogi, możecie rozłożyć kartkę papieru, by zobaczyć cały rysunek.
Zabawy dla dziecka to sposób na przyjemne i pożyteczne spędzenie wolnego czasu, którego dziecko ma mnóstwo. Zadziwiające jest, jak dużo dziecko uczy się podczas takich zabaw. Dlatego warto zadbać, by dzieci jak najczęściej się w nie angażowały.
Komentarze: